Současná situace na realitním trhu prosinec 2022

  1. Jaká je současná situace na realitním trhu 

Bohužel současná situace není dobrá. Na trhu přibývá ležáků . Ubývá zájemců. Díky vysokým úrokům na hypotéky , téměř zmizeli zájemci, kteří dříve nakupovali právě za peníze získané pomocí hypoték.

V nabídkách realitních kanceláří se začínají objevovat nemovitosti, které na majitele čekají měsíce. Makléři radí, zlevňujte.

2. Propadá se hypoteční trh  

Prodávající stále doufají ve vysokou cenu za nemovitost, ale makléři citelně vnímají ochlazení zájmu kupujících. Před několika měsíci se nemovitosti prodávaly v řádu týdnů od zveřejnění v inzerci, na prohlídky volaly desítky zájemců. Horečka po nákupu bezpečné investice ochladla, nemovitosti, které se objevují v nabídkách čekají na nové majitele i řadu měsíců. Jasným signálem o ochlazení poptávky je nárůst nabídky bytů v klasické panelové výstavbě. Roste počet nabídek na byty o dispozici 4+1 a 3+1 v původním stavu. Ve větších městech už jsou opět dostupné až desítky uvedených bytů. 

Na poli hypoték je zaznamenán meziroční pokles o tři čtvrtiny. Hlavními důvody jsou    ochlazení poptávky, přísnější podmínky bank při schvalování úvěrů a samozřejmě zdražení úvěrů od České národní banky. Měsíční splátka hypotečního úvěru se při koupi menšího bytu ve městě se může pohybovat  nad dvacet tisíc korun, úvěry se stávají nedostupnější. Kupující zároveň vnímají všeobecné zdražování, ohledně dlouhodobých závazků jsou opatrnější. Na dražší úvěry reaguje trh nemovitostí. 

  1. Kupující vyčkávají

Ke snižovaní cen se prodávající zatím příliš nechystají, řada makléřů ale při prvních konzultacích s prodávajícími doporučuje slevu deset až dvacet procent. Brzy se začnou v nabídkách objevovat byty s příznivější cenou. Slevy v desítkách procent, oproti současnému stavu, se ale konat nebudou.

  1. Stavební pozemky jsou stále žádány

Nesmělé snižování cen bytů a rodinných domů se rozhodně netýká stavebních pozemků. Stavební pozemky a vhodné parcely pro výstavbu výrazně zdražily. Ve velkých městech se jedná o zdražení v řádech stovek procent, oproti situaci před dvěma lety. Vzhledem k náročnému stavebnímu řízení a minimu stavebních pozemků v atraktivních lokalitách nelze očekávat, že by stavební pozemky měly v blízké budoucnosti následovat trend starších bytů a rodinných domů. 

Stavební pozemek je stále zajímavou investiční příležitostí, řada rodin vyhledává dnes pozemky ke koupi s plánem prodeje nebo výstavby  až za desítky let. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *